Vzkaz velvyslanectví USA pro Písecko k 75. výročí konce II. světové války

Dobrý den na Písecko!

Je to pro mne velkou ctí zastupovat Spojené státy americké v České republice a také dnes u vás. Doufal jsem, že budu s vámi v Chlaponicích a v Písku letos osobně, ale kvůli našemu společnému boji proti koronaviru se musíme propojit virtuálně.

Můj otec nastoupil v 17 letech k námořnictvu, aby bojoval ve 2. světové válce. Jako syn muže, který vyslyšel výzvu a šel v tak mladém věku bojovat proti zlu, cítím hrdost i pokoru.

Letos si připomínáme dvě velmi důležitá výročí. Dnes v tichosti vzdáváme hold odvážným mužům a ženám – Američanům, Čechům a řadě dalších – kteří spolu před 75 lety bojovali, aby porazili fašismus. Připomínáme si tři čtvrtě století od konce brutální války, která zpustošila značnou část světa včetně Československa.

Slavíme také 30. výročí svobody společně pořádat vzpomínkové akce. Od sametové revoluce naše velvyslanectví hrdě slaví společně s Čechy osvobození jihozápadních Čech americkou armádou v roce 1945.

Američany těší, že připomínáte úlohu USA při osvobozování této země. Svým přátelstvím vzdáváte poctu generaci, která se obětovala pro svobodu. Tito vojáci položili základy míru, bezpečnosti a prosperity, které si dnes užíváme. Amerika tu před 75 lety byla, aby pomohla, Amerika je tu dnes a Amerika tu bude zítra!

Když už se zamýšlíme nad minulostí, podívejme se také do budoucna. Čelíme teď různým výzvám, ale nikdy nesmíme ztratit z očí zásady, za které tato generace bojovala: svoboda, bezpečnost, demokracie, lidská práva a právní stát. Naší povinností je respektovat její oběti a tyto zásady bránit. Češi a Američané, tehdy jako přátelé a teď jako spojenci v NATO, zůstáváme jednotní a navždy oddaní tomuto slibu: „Nikdy nezapomeň. Nikdy znovu.“

Čest jejich památce.

Peter Lindland
U.S. Embassy Prague

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *