Proč „Buddies“?

Podívá-li se na tento znak Písečan, tak mu snad mnohé bude jasné. Když ne, pak si již nejsem zcela jist, že bude výsledek shodný Ale pojďme přímo k věci.

Dlouho jsme zvažovali, jak tematicky a graficky navrhnout jednotlivé prvky zobrazení, aby vyjadřovaly tři důležité atributy. Přiblížit se alespoň obrazně a duchem americké 4. obrněné divizi, projevit naši příslušnost k městu Písku a v neposlední řadě i úctu a vzpomínku k prvním vojákům, kteří 6. května 1945 dorazili do města ze 4. americké divize. Byli to právě oni, kteří převzali kapitulaci městské německé posádky Wehrmachtu a vojáky přemístili mimo město do zajateckého tábora. Tím se tato jednotka stala hlavním aktérem jakéhosi „entreé“ či prologu k dokončení osvobození města a k epilogu fašistické okupace a nenáviděné existence Protektorátu Bőhmen und Mähren. Nyní již je jen na vás, abyste – budete-li mít zájem a chuť – zhodnotili naši laickou snahu. Heraldika není jednoduchou záležitostí a má svá specifická pravidla. Doufáme, že jsme „neprovedli“ nějaké heraldické faux pas, za které můžeme být pokáráni. Ale snahu jsme měli.

A nyní bližší výklad :

Základnu tvoří drobně upravený francouzský polcený štít. Barva modrého a žlutého pruhu je převzata z městské vlajky, zlatý ubývající půlměsíc s šesticípou hvězdou z městského heraldického znaku.

Rovnostranný trojúhelník se třemi základními barvami a číslem čtyři je převzat ze znaku obrněné divize.

Zlaté zkřížené šavle specifikují Branch insignii jezdectva (cavalry).

Ve spodní části štítu je umístěna silueta města s kamenným mostem. Nyní již jen zbývá zmínit se o nápisu a ten zní : BUDDIES 4th Armored Division – česky kámoši čtvrté obrněné divize. Anglické slovo buddy (množné číslo buddies) má jednu z variant českého překladu výraz – kámoš. Vyslovuje se – badýz.

Bližší vysvětlení ke znaku 4. obrněné divize, který byl částečně převzat do našeho emblému:

Plocha rovnostranného trojúhelníka je složena ze tří různobarevných deltoidů, jejichž barva má charakterizovat hlavní složky divize.

Červená barva vyznačuje dělostřelectvo, modrá pěchotu a žlutá kavalerii (jezdectvo).
V místě styků deltoidů jsou tři symboly :
tankový pás – znázorňuje pohyblivost a pancéřovou ochranu, hlaveň děla – palebnou sílu a rudý blesk – překvapivý útok.

Aby bylo naše vysvětlení kompletní, musím se ještě zmínit o druhém emblému
tzv. chobotnici.

Nositelem byla 25. jízdní průzkumná squadrona.
Získat správné zobrazení emblému nám zabralo nejvíce práce a času.

Na amerických internetových stránkách je možné znak najít pouze jednobarevný v konturovém provedení. Bylo nutno se spojit s Institutem Heraldiky a s Národním muzeem americké armády ve Virginii v USA. Teprve pak se nám podařilo získat jak serii původních návrhů, tak konečnou variantu. Na náš dotaz, zda jednotky během 2.světové války nosily tento emblém na uniformě došla tato odpověď : „ S největší pravděpodobností nenosily, nemáme k tomu žádné písemné ani fotografické dokumenty, které by to potvrzovaly.“ Pak byl ještě malý dovětek, že vedení Associace veteránů squadrony si na své první setkání po válce nechalo vyrobit pouze kovový odznáček o velikosti 1,5 cm na klopu saka. Tím byl jen potvrzen i náš názor, že to asi tak bylo, protože i nám se nepodařilo najít žádný důkaz. Svoji příslušnost ke squadroně prokazovali vojáci po dobu 2.světové války jen zkříženými šavlemi na obou klopách svých límců. Pro potvrzení máme řadu fotografických záběrů kavaleristů z jejich pobytu v Písku.

V další sekci naší web stránky vám zase přiblížíme, jaký podíl měla 4. obrněná divize na osvobození města v roce 1945.

© Copyright BUDDIES Písek, 2011. Všechna práva vyhrazena.