Jindřich Prach 1933-2023

S lítostí vám oznamujeme, že v neděli 29. ledna 2023 nás navždy opustil, ve věku 89 let, dlouholetý člen našeho klubu, výtvarník a milovník života, pan Jindřich Prach.

Jindřich Prach se narodil 7. října 1933 v Písku. S městem se pojili jeho vzpomínky na dětství, které prožil v období Protektorátu Čechy a Morava. Mnohokrát vzpomínal na válečné útrapy spojené s okupací, ale i na radostné chvíle v květnu 1945, kdy do Písku přijely jednotky americké a následně rudé armády. Snad někdy v té době objevil svůj výtvarný talent, který začal naplno rozvíjet po válce. Vystudoval umělecko průmyslové školy a většinu svého pracovního života věnoval grafickému umění. Pracovat jako propagační výtvarník v bývalých Baťových závodech ve Zlíně – Svit Gottwaldov a od konce 60. let až do svého odchodu do penze, jako vedoucí propagace v píseckém Jitexu.

V rámci klubu Buddies jste se s Jindrou Prachem mohli pravidelně setkávat zejména při květnových oslavách osvobození Písku americkou armádou, která dlouhá léta moderoval. V posledních letech, z důvodu pokročilého věku, speakerování přenechal mladším, ale aktivním členem zůstal stále. Vytvořil například návrh pomníku Setkání spojeneckých armád, který byl v roce 2015 odhalen u píseckého Zemského hřebčince. Dominantou tohoto pomníku je velký kamenný klín s plaketou. „Jeden jeho cíp symbolizuje americkou, druhý sovětskou armádu – tedy obě fronty. Zároveň klín odkazuje na to, že Spojenci rozbili Velkoněmeckou říší,“ vysvětlil médiím tehdy Jindřich Prach.

Pohřeb proběhne v úzkém kruhu rodinném.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *