Můj Písek, 23.4.2015: Památník odhalí přesně po 70ti letech od setkání spojeneckých armád

Když se 10. května roku 1945 u zátarasu za Zemským hřebčincem setkali Američané (4. obrněná divize) a příslušníci Rudé armády, bylo již po válce. Písek si užíval svobody od 6.5.1945, kdy z německých rukou převzal kapitulaci velitel jednotky Task Force Kap. Bernard.

Město si tehdejší významné události připomene Slavnostmi svobody, které se budou konat od 1. do 10. května. Oslavy 70. výročí konce 2. světové války a osvobození města Písku a jeho okolí přinesou sportovní akce, filmové projekce, výstavy, setkání, pietní vzpomínky a jako zlatý hřeb pak slavnostní odhalení památníku setkání spojenecký armád u Zemského hřebčince.

Mezi hlavní zasloužilce ve věci realizace památníku a konání dalších vzpomínkových akcí patří místní klub BUDDIES of the 4th Armored Division Písek, s jehož členy si během oslav jistě budete moci pohovořit o tehdejších událostech a souvislostech.

Nejvýznamnější dny výročí jsou tři: 6. květen, kdy došlo k osvobození Písku. 8. květen, kdy vešla v platnost podepsaná kapitulace nacistického Německa. A samozřejmě 10. květen – den, kdy došlo k setkání spojeneckých armád u Zemského hřebčince v Písku.

Právě 10. května – o 70 let později – dojde též k samotnému odhalení nově vybudovaného památníku, jehož podoba do detailu vykresluje tehdejší událost. Vypráví o příjezdu 4. obrněné divize XII. sboru 3. americké armády, vypráví o vybudovaném zátarasu, o samotném setkání i o příkořích, která museli vojáci na své cestě vytrpět…

Autor: Petr Brůha, 23.4.2015, MůjPísek.cz

Přečtěte si také: Památník setkání spojeneckých armád – památník, který bude mít duši

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *