PODOLSKÝ MOST | Pamětní deska 35. tankového praporu: Nejvýchodnější post U.S. Army na Písecku

Pamětní deska 35. tankového praporu připomíná nasazení amerických tankistů ze 4. obrněné divize, kteří po osvobození západního Písecka uzavřeli 8. května 1945 východní výstupy Podolského mostu, aby zabránili průchodu prchajících německých jednotek na Západ. Předsunutá americká jednotka zde od 8. do 10. května 1945, do příjezdu Rudé armády, bránila most.

Poloha: pravá vstupní-boční betonová část zábradlí Podolského mostu, u parkoviště stánku s občerstvením. Ve směru od obce Temešvár.

📍 Lokalita na mapách: mapy.cz, google maps,
GPS: 49.3567422N, 14.2703381E

Historie místa a vzniku památníku

Psal se květen roku 1945 a tankisté 35. tankového praporu ze 4. obrněné divize americké armády byli umístěni, po osvobození centra města Písku, v lokalitě zvané Hradiště. Od svého velitele obdrželi příkaz, aby část jednotky provedla hloubkový průzkum směrem k Podolskému mostu.

Most neměl být nikým překročen. Nedojde-li na místě k setkání s jednotkami Rudé armády, uzavřou východní výstupy z nového mostu a stejně tak ze starého řetězového mostu, který stál vpravo dole pod novým mostem nad hladinou řeky Vltavy. Důvod pro uzavření byl ten, že silnice od obou mostů ve směru do Písku byly před postupujícími jednotkami Rudé armády zcela zahlceny prchajícími Němci, vojáky i civilisty, s technikou a povozy.

Předsunutá americká jednotka 35. tankového praporu přijela k mostu dne 8. května 1945 kolem šestnácté hodiny. První předsunuté jednotky Rudé armády dorazily k východní straně mostu dne 10. května 1945 v odpoledních hodinách. Velitel předvoje RA kapitán N. Ivanovič Ivanov se přechodně ubytoval na Podolsku ve vile Ing. B. Hlavy, kde také po 10. květnu probíhala, v době přítomnosti amerických jednotek na západní straně mostu, upřesňující jednání. Dodnes nám tuto událost připomíná letopočet 1945 vyrytý do jedné z cihel podezdívky Havlovy vily.

Unikátní historický snímek píseckého fotografa Langhanse, který blokádu amerických tanků zaznamenal

Američtí tankisté opustili svá stanoviště u obou mostů asi kolem 17. května 1945 a stáhli se za demarkační linii, k Písku. V té době již bylo nebezpečí dalšího přesunu německých uprchlíků, přes Podolské mosty směrem k Písku a do amerického zajetí, bezpředmětné. Pro reálnost termínu 17. května 1945 by nasvědčovalo i to, že se tomu tak stalo po upřesňujícím jednání o demarkační linie mezi vyšším spojeneckým velením v Protivíně ve vile MUDr. Aloise Svobody.

Snímek blokády Podolského mostu z Kroniky 4. obrněné divize vydané v USA*

*Dodatek k předchozí fotografii: Americký autor se zde spletl, protože se nejednalo o dva týdny blokády, ale o dva dny. Stejnou informaci bohužel následně použili i autoři původní pamětní desky (viz níže). Po objevení této chyby bylo nutné vše napravit.

Napravení historického omylu

Z dostupných pramenů také vyplývá potřeba vyvrátit mylnou informaci, která se v některých zdrojích objevuje – totiž že Podolský most ležel na demarkační čáře. S jistotou můžeme říci, že neležel. Nejbližší bod demarkační linie se nacházel 13,5 km jihozápadně, v tehdejší obci Hradiště, dnes součásti města Písku. Americké průzkumné jednotky se před příchodem Rudé armády pohybovaly i za demarkační linií, včetně několika míst v píseckém okrese. Umožňovala to dohoda obou spojeneckých armád. Současně však bylo povinností amerických jednotek po příchodu Rudé armády splnit svůj úkol a následně se stáhnout zpět za demarkační linii.


Následující snímky ukazují, jak to zde tehdy vypadalo. Dva Podolské mosty. Jeden nový, postavený v letech 1939 až 1943, jenž měl nahradit starý řetězový most z roku 1848. Druhý starý, řetězový most, který sloužil k přepravě do roku 1960. V letech 1971 – 1974 rozebrán, renovován a znovu postaven přes řeku Lužnici ve Stádleci u Bechyně a slouží od rok 1975 dodnes – jako jediný v Evropě dochovaný řetězový empírový most. Od roku 1989 národní kulturní památka.

V roce 1945 byla tato situace s dvěma mosty pro americké vojáky poměrně nekomfortní. Musely být hlídány oba mosty. Ale s příchodem jednotek Rudé armády jim tato činnost odpadla a mohli se opět vrátit do Písku, na Hradiště.

První pamětní deska (2000-2014)

Odhalení první pamětní se uskutečnilo 6. května 2000. V té době nebyly ještě známe informace, které zapříčinily odhalení nové pamětní desky v roce 2014.

Podoba první pamětní desky, jejíž zhotovení a umístění inicioval Military Car Club Plzeň v době, kdy v čele klubu stál dnes již zesnulý první předseda Milan Dlouhý:

Organizačně vše zajišťoval brněnský člen MCC pan Martin Hodek. Pamětní tabule byla umístěna na pravé boční vstupní betonové části, která navazuje na vlastní zábradlí mostu ve směru od Temešváru. V blízkosti umístění pamětní desky je parkoviště a kiosek s občerstvením, takže v letních měsících bývá parkoviště celkem zaplněno. Jak pamětní místo vypadalo v době odhalení, dokumentují přiložené fotografie.

Protože pro členy plzeňského MCC klubu je tento „památník trochu z ruky“ převzali písečtí BUDDIES nad památníkem svůj dohled a ochranu.

Úprava památníku v roce 2010

Deset let památné místo připomínala pouze byla pamětní deska. Pro přiblížení květnových událostí jsme se rozhodli návštěvníkům tuto historii více zprostředkovat. Proto dne 8. května 2010 proběhlo slavnostní odhalení nové informační tabule. Autorem textů se stal historik klubu BUDDIES of the 4th Armored Division Písek, p. Richard Praus.

Když před památník byla postavena turistická informační tabule a na prostor před pamětní deskou navršena bůh ví odkud hlína, malá tabulka pozornosti úplně unikla. A tak nám nezbývalo nic jiného než tabuli odstranit a na navršenou hlínu pozvat stavební techniku. Ta si velice snadno se srovnáním poradila. Tabule se přemístila do levé části ke stromu a shrábnutý povrch byl pokryt jemnou drtí. Dále bylo nutno obnovit pozlacení písma pamětní desky.


A nakonec v roce 2010 se Podolský most dočkal i své básně od Jana Cziviše:

Když krovy světa řítily se k zemi,
zde přes údolí postaven byl most
u obce Podolí. Pro budoucnost,
jež byla pevně spjata s nadějemi :

Kéž brzy přestanou již padat bomby
na mosty i lidská obydlí !
Ať strážní andělé bdí nad lidmi
a nadlidé se změní v hekatomby.

Oběti vlastní zrůdné nenávisti.
Vzkaz letošního jara mohou čísti
dnes ti, kdo chvíli se tu zastaví.

Rozpomenou se v hněvu na nacisty
i jiné tyrany a jejich busty …
ten kal tu končí na dně Vltavy.

(Praha/Písek, květen 2010)

Odhalení informační tabule proběhlo za přítomnosti amerického válečného veterána, Larryho Sitneye a col. Matt Kimem z americké ambasády.


Nová pamětní deska (2014-)

Dne 22. srpna 2014 v poledních hodinách došlo k výměně stávající pamětní desky z roku 2000 za desku novou.

Někdo může namítnout, že se to mělo stát již dříve než za čtrnáct let. Budu s ním souhlasit, ale zároveň musím poznamenat: Nechat zhotovit novou pamětní desku není lehká záležitost. Především je to otázka finanční, protože zhotovení desky v kamenosochařství stojí dvacet tisíc korun. A to není zanedbatelná částka pro každý z Military klubů. Kluby nejsou státem dotované organizace, zajišťují svoji činnost hlavně jen z  příspěvků svých dobrovolných členů. Případní sponzoři se sice občas vyskytnou, ale tato „mana z  nebes“ je jen občasným klubovým finančním dodatkem.

Dalším úkolem, který před námi stál, bylo získat ještě víc dokumentačních informací o tom, jak to v roce 1945 skutečně s americkým předvojem u mostu bylo a hlavně důvody, proč byl do těchto míst vyslán a jaký měl prioritní záměr. Každou získanou informaci je důležité řádně ověřit a prověřit i z dalších pramenů zda je shodná. Teprve následně je možno závěr z bádání považovat za pravdivý. A to chce všechno čas. Navíc je nutno vzít v úvahu, že sedmdesát let po skončení války je bádání v této oblasti značně obtížné a zdlouhavé.  Nám se to podařilo a nová pamětní deska byla realizována a mohla být odhalena.

Zde vidíte její podobu:

Bylo ještě nutné doplnit text na pamětní desce o další upřesňující informace na vedlejší informační tabuli. Cílem bylo poskytnout návštěvníkům památného místa podrobnější přehled o situaci v roce 1945 a doplnit jej fotodokumentací.

Odhalení nové pamětní desky i aktualizovaného textu na informační tabuli byl další úspěšný krok členů obou klubů – Military Car Club Plzeň a BUDDIES of the 4th Armored Division Písek, kterým patří poděkování. Jejich práce je důkazem zodpovědného přístupu k uchování historické paměti událostí spojených s osvobozením naší vlasti v roce 1945.

Na závěr několik fotografií z odhalení nové pamětní desky.

Aktéři odhalení – Rudolf Bayer, předseda MCC Plzeň a JUDr. Ondřej Veselý, starosta města Písku – si vzájemně gratulují k dovršenému dílu.

Ohlasy v médiích

Písecké postřehy, 22. 8. 2014: U Podolského mostu byla odhalena nová pamětní deska osvoboditelům


Na závěr jedna foto-zajímavost z klubu 4. obrněné divize Pelhřimov – rekonstrukce událostí u Podolského mostu, o kterou se pokusili členové se svou technikou:


Napsal: R. Praus, 2011, 2014
Editoval: Mgr. A. Procházka, 2025


© Copyright BUDDIES Písek, 2011-2025. Všechna práva vyhrazena.