PÍSEK | Zemský Hřebčinec – Památník Setkání spojeneckých armád

Památník Setkání spojeneckých vojsk připomíná významnou událost z 10. května 1945, kdy se na tomto místě v odpoledních hodinách setkaly jednotky americké armády a Rudé armády. Toto historické setkání, symbolizující konec druhé světové války, patří k ojedinělým událostem v Evropě, podobně jako setkání spojeneckých vojsk v Torgau či Rokycanech.

Památník je zároveň symbolem mírového příchodu sovětských jednotek do Písku, které následovalo po osvobození města americkou 4. obrněnou divizí dne 6. května 1945.

Poloha: u Zemského hřebčince, na okraji města Písku směrem od Semic

📍 Lokalita na mapách: mapy.cz, google maps, GPS: 49.2968239N, 14.1651578E

Historie místa a vzniku památníku

Události 10. května 1945

Ke hřebčinci jako jedny z prvních sovětských jednotek dorazily po silnici od Protivína dne 10. května 1945 kolem 16,00 hod. jednotky Rudé armády, a to jmenovitě předvoj 98. gardové Svirské střelecké divize pod velením generálmajora Vasilije Michajloviče Larina. Zde se musely zastavit, protože již od 8. května zde i na všech dalších příjezdech do města vytvořila dislokovaná americká posádka v Písku zátarasy. Důvodem bylo zamezit jakémukoli vstupu do města, a to zejména ze strany německých jednotek, ale i prchajících německých civilních uprchlíků. Po vzájemném jednání velitele zátarasu s velením ruské jednotky a po radiovém ověření s americkým divizním velením ve Strakonicích a jejich povolení k otevření zátarasu pokračovali Rudoarmějci na Velké náměstí, kam dojeli v 17.30 hod. Ve městě byli stejně srdečně vítáni jako předtím Američané. O něco později dne 11. května 1945 se k této prvosledové jednotce připojily další ruské jednotky – útvary 107. gardové Pervomajské střelecké divize pod velením generálmajora Michaila Andrejeviče Bogdanova a útvary 99. Žitomirské střelecké divize pod velením plukovníka Derzijana Zachara Tatevosoviče.

Prvosledové jednotky byly v následujících dnech vystřídány 6. střeleckou divizí generála G.V. Ivanova. Vojenský tábor si postavily na Americe proti rybníku u Vodáka, velitelství bylo zřízeno v hotelu Dvořáček (dnes Otava), velitelem byl mjr. Novikov. Jednotky divize generála Ivanova okamžitě začaly vyhledávat a pacifikovat zbytky roztroušených nacistických vojáků v píseckých lesích při jejich individuálních útěcích do Německa.

Zátaras
Zátaras u hřebčince vytvořili američtí příslušníci z 25.průzkumné squadrony 4.obrněné divize
Ćeká se na povolení vjezdu ze Strakonic
Čeká se na povolení vjezdu do města z US. velitelství ve Strakonicích (tlumočí M. Růžička)
Družba
První setkání píseckých děvčat s Rudoarmějci

Cesta k vybudování památníku byla trnitá

V předchozích letech (před rokem 2015) občas probleskovaly v mediích různé informace o tom, že bude postaven památník o spoluúčasti Rudé armády při osvobození města. Bohužel to byly jen pouhé záměry a slova, která nebyla nikdy splněna. Nevím, co bylo příčinou, ale postavit památník na „zelené louce“ není lehká záležitost. Především je potřeba mít historické podklady, a to jak písemné, tak fotodokumentační. Předložit vlastní návrh památníku, vykoupit pozemek, zajistit zpracování projektu, vybrat organizace, které po stránce stavební a zahradnické výstavbu provedou. A teď to základní a nejdůležitější mít – finanční krytí na všechny rozpočtované náklady plus vícenáklady, s kterými je nutno počítat. Má-li být památník v  důstojné podobě, aby historickou událost připomínal a řádně reprezentoval, jsou pak vynaložené peníze v částce několika desítek tisíc, které mnohdy ke stovce tisíc nemají ani tak daleko.

Proto se BUDDIES se svým návrhem obrátili na městské zastupitelstvo, protože z členských příspěvků našeho klubu nebylo možné památník v  podobě, která tam dnes stojí realizovat. Tehdejší starosta pan JUDr. Ondřej Veselý byl našemu návrhu nakloněn, stejně tak i rada se zastupitelstvem a památník dostal zelenou. Jmenovat všechny členy samosprávy, kteří se významně na zajištění podíleli by nebylo férové, protože bych mohl na někoho nechtěně zapomenout. Hlavním naším pomocníkem ve všech jednáních však byl radní a zastupitel pan Ing. Miroslav Sládek a neposledním v řadě i nově zvolená starostka paní Mgr. Eva Vanžurová. Chtěl bych všem – jak jmenovaným či nejmenovaným – za BUDDIES ze srdce poděkovat za jejich pochopení, ochotu a vynaložené úsilí, které vedlo k vytvoření tohoto monumentu pro generace dnešní i budoucí.

Od zanedbané houštiny k důstojnému památníku

Cesta od iniciativy k realizaci byla další než jsme si přáli. Původně zamýšlená pamětní deska na zdi Zemského hřebčince byla památkáři zamítnuta. Ale my jsme se svého záměru nevzdali.

Písecký deník, 19. 2. 2015: „Město bude mít od května další památník připomínající 70. výročí ukončení druhé světové války. „Tentokrát půjde o památník u Zemského hřebčince. Jeho odhalení má ale roční zpoždění, původně se tak mělo stát již loni v květnu,“ připomněl Roman Drašnar z klubu Buddies.“

Nakonec byl podpořen návrh postavit památník vedle areálu Zemského hřebčince.

situačka
Vybrané místo pro památník ale příliš okrasy městu neskýtalo. Na katastrálním snímku je ještě místo jako vymalované
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Realita z našeho pohledu byla zcela odlišná, vjezd na silnici k Brabencovně a výběžek byl zarostlý, neobdělávaný a plný odpadků
rýsují se základy
Po nezbytných terénních úpravách se ale začalo s výstavbou
už se rýsuje
Začaly se konečně rýsovat základy památníku
před oidhalením
Až nakonec mohlo být celé dílo slavnostně odhaleno

Odhalení nového památníku pod patronací americko-ruské delegace

odhalen
Odhalení pam. desky na památníku zástupci obou ambasád – mjr. Alex. Fedyaevem a mjr. Adamem Knoxem
pokládání kytic
Pokládání kytice zástupcem Americké ambasády maj. Adamem Knoxem
Písečáci přece jen přišli
Ač byl svátek, sluníčko svítilo a v centru města probíhaly další akce, přesto Písečáci nezapomněli

V rámci vlastního odhalení památníku se uskutečnil i křest s autogramiádou brožury – Osvobození města Písku, kterou na žádost města Písku zpracoval historik klubu BUDDIES of the 4th Armored Division Písek p. Richard Prauspísecký rodák a pamětník osvobození v roce 1945. Všechny výtisky byly ihned rozebrány.

křest kihy
Křest byl proveden starostkou města paní Mgr. Evou Vanžurovou a zastupitelem panem RSDr. Jiřím Lejčarem.
podpis knihy
Autor při autogramiádě podepisuje brožuru řediteli Filmové školy panu MgA. Miloni Terčovi, který přišel se svojí maminkou také pamětnicí doby osvobození Písku v roce 1945.
pamětní deska

Rekonstrukce historických momentů po 70 letech

západ

V jedné lidové české písničce se zpívá – „slunéčko zachází za hory, pasáci pečou brambory.“ Tak i zde se sluníčko začalo schovávat za hradišťský kopec a jelikož jsem nebyl jak já, tak i ostatní moji kolegové z BUDDIES pasáky ovcí, spěchali jsme již k radnici, kde započal další program oslav s přípitkem dvou spojeneckých aktérů po 70 letech a zápisem do kroniky města.

pam.kniha


Jak to bylo před sedmdesáti lety:

přípitek 1945

A jak se toho zhostili dnešní aktéři:

přípitek

Zapsáno historikem klubu BUDDIES panem Richardem Prausem – 2017


Aktuality

  • Druhoválečný příběh Miloslava Růžičky: Objevení pravdy po téměř 80 letech!
    • V roce 2023 byla klubem Buddies objevena doplňující historická skutečnost ohledně osoby tlumočníka, který byl 10. 5. 1945 u Zemského hřebčince. | Další podrobnosti ZDE