Památník 4. obrněné divize propojuje několik symbolických prvků. Travnatý ostrůvek připomíná trojúhelníkový znak 4. obrněné divize, zatímco písečný sejp uprostřed odkazuje na těžbu zlata na zlatonosné Otavě, která je pro Písek typická. Památník také symbolizuje dva směry, odkud americké jednotky v květnu 1945 do Písku přijely. Navíc jeho umístění má historický význam, protože vedlejší budova základní školy tehdy sloužila jako velitelství amerických vojsk.
Poloha: křižovatka ulic Pražská, Čelakovského a tř. Národní svobody
📍 Lokalita na mapách: mapy.cz, google maps,
GPS: 49.3103867N, 14.1411042E
Historie místa a vzniku památníku
Jedním z významných historických míst v Písku je památník věnovaný americké 4. obrněné divizi. Tento památník s pamětní deskou se nachází na travnaté vyvýšenině před Základní školou T. G. Masaryka v Čelakovského ulici, poblíž Pražské ulice. Jeho prosté pojetí odkazuje na připomínku dávné doby, která se ještě dodnes tajemně skrývá na několika místech kolem řeky Otavy (víte jakou? V jednom z veršů básníka Jana Cziviše naleznete vysvětlení).
Historicky se tomuto místu říkalo Na Štychu, kde kdysi stály tři hospody. Dnes zde zůstala jen jedna restaurace a starý název je většině současných obyvatel neznámý. Památník byl umístěn právě zde, protože křižovatka byla strategickým bodem – Američané sem přijížděli ze dvou směrů, od Dobeve přes Václav a od Nové Hospody po Pražské.
Dalším důvodem k výběru tohoto místa bylo historické využití budovy školy TGM. Ke konci války zde Němci provozovali vojenský lazaret, a po příjezdu amerických vojsk v květnu 1945 se budova stala jejich velitelstvím. Pokud se vydáte kolem památníku, směrem doleva dojdete k Letnímu kinu a Výstavišti – dalším známým bodům v Písku.
Cesta k vybudování památníku 4. obrněné divize v Písku
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 začal místní rodák a pamětník květnových událostí roku 1945, pan Richard Praus (o dalších pět let později zakladatel BUDDIES), usilovat o zřízení památníku skutečným osvoboditelům města Písku – americké 4. obrněné divizi.
Nejprve pan Praus oslovoval písecký městský úřad ústními žádostmi. Sledoval tím jediný záměr, aby se konečně mohli občané města po čtyřiceti letech dozvědět historickou pravdu. Usiloval o nápravu historických křivd způsobených komunistickou propagandou, která zamlčovala roli amerických sil a namísto toho vyzdvihovala Rudou armádu. I přes několik odmítnutí a tříletý odklad se pan Praus nevzdal a podal oficiální písemnou žádost.
Opět uplynula nějaká doba, po které obdržel odpověď, že své tvrzení musí doložit historicky ověřeným písemným dokumentem. Po jeho získání a předložení a dalších drobných peripetiích nakonec rada i zastupitelstvo rozhodlo, že souhlasí s postavením památníku. Klíčovou roli v tomto procesu sehrál tehdejší místostarosta Ing. Bohumil Mergl, který projekt podpořil svým osobním nasazením.
Splněný sen po letech úsilí
V roce 2000 se památník, dle projektu sochaře Jana Novotného, konečně stal skutečností. Slavnostní odhalení proběhlo 6. května 2000 za přítomnosti významných hostů. Do Písku zavítal brigádní generál C. V. Christianson, zástupce vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě (SECEUR), se svým pobočníkem 1st Lt (nadporučíkem) Joshuou Ensignem z Kaiserslautern z Německa, zástupce amerického velvyslanectví v Praze p. Thomas Hoffer s manželkou. Za českou stranu byli dále přítomni senátor JUDr. Pavel Rychetský, tehdejší starosta Písku pan JUDr. Luboš Průša a další čestní hosté. Událost podpořila i bohatá účast občanů města Písku.
Křivda byla po padesáti pěti letech napravena. A tak od tohoto roku každoročně na tomto místě uctíváme 6. květen – jako památný den města – kdy byl Písek osvobozen od nacistické zlovůle.





U této příležitosti brig. gen. C. V. Christianson udělil Richardu Prausovi pamětní medaili za podnět k postavení památníku.


Prezenční listina ze slavnostního odhalení pomníku Osvoboditelům města v roce 2000, včetně poděkování od brig. gen. C. V. Christiansona
Hrdý iniciátor památníku, Richard Praus, u nově odhaleného pamětního místa.

Odhalení informační tabule
Vedle památníku 4. obrněné divize, umístěného na místě zvaném Na Štychu, najdete informační tabuli poskytující další zajímavé údaje o historii a událostech spojených s osvobozením města. Samotná tabule byla odhalena americkou delegací v listopadu 2003.


Připomínka s historickými vlajkami
V roce 2008 dosáhl pan Richard Praus dalšího významného úspěchu, když prosadil, aby během květnových oslav osvobození byly na balkoně písecké radnice vyvěšovány vlajky USA a tehdejší sovětská vlajka z roku 1945. Stejně, jako tomu bylo ve slavných květnových dnech roku 1945. Tato symbolická gesta jsou běžnou součástí oslav ve většině měst, která si osvobození připomínají. Podobné vlajky byly již po dlouhá léta k vidění také ve dvoře radnice, a to díky iniciativě Prácheňského muzea v Písku.
Porovnání místa – rok 1989 a 2000
…a nakonec slíbená báseň od Jana Cziviše
Prý se tu kdysi rýžovalo zlato
v mělčinách keltské řeky Atavy.
Zlatinek v sejpech písku zbylo málo,
proud vody všechno časem odplaví ….
A přece dnes zde pod příkrovem trávy
ze země zved se pahorek.
Je podobný těm sejpům u Otavy.
Jsme v třetím miléniu. Nový věk
má ve znaku pot i krev. A rád se baví.
Památník Pattonovy armády
spíš o hrdinství mlčí. Nevypráví
o mužích z Nebrasky či z Nevady …..
Kolem jde dívka v džínách se psem Husky
a já si v duchu zpívám „Škoda lásky….“
(Věnováno iniciátorovi památníku mému příteli Richardu Prausovi, 2004)
Napsal: R. Praus, 2011
Editoval: Mgr. A. Procházka, 2025
Aktuality
Duben 2021: Pomník osvobození na Pražské ulici a jeho okolí prošlo úpravami
„Nově zde byla navržena souměrná výsadba dvou jasanů a souměrnost nebyla zvolena náhodně. Dodává prostoru pomníku řád, vážnost a důležitost obdobným způsobem, který vytvářejí souměrně vysázené dřeviny třeba u kapliček. Dva stromy budou dále na místě symbolizovat nepřetržitou vojenskou hlídku a použitý druh stromu – jasan pensylvánský, pak osvobozeneckou americkou armádu,“ objasnil záměr provedených úprav Ondřej Kofroň. Součástí úprav bylo i přemístění stanoviště vlajek a vyleštění pamětní desky. Prostor památníku je tak připraven na důstojné výročí 76 let osvobození od fašismu, které připadá na 8. květen.
(Zdroj: článek z webu Města Písek)