Český patriot 2012

Dne 6. prosince 2012 jsme byli přítomni v Domě Armády v Praze Dejvicích, kde náš kolega, zakladatel a první předseda BUDDIES

pan Richard PRAUS

převzal na slavnostním adventním večeru významné ocenění. Obdržel ho z rukou náměstka ministra obrany pana Ing. Michaela Hrbaty a prezidenta Asociace nositelů legionářských tradic pana Ing. Jaroslava Houšky v podobě skleněného artefaktu v barvách státní trikolory, který nese ve svém středu jeho jméno. Cena má oficiální název

ČESKÝ PATRIOT 2012

v kategorii

za celoživotní dílo

Pro toto ocenění byl vybrán komisí z necelé stovky navržených kandidátů, která ocenila jeho dosavadní neúnavnou činnost amatérského historika v oblasti bádání a shromažďování historických dokumentů o osvobození jihozápadních Čech americkou armádou v roce 1945. Získané historické informace vždy dále předával v různých formách své činnosti, což například dokumentují naše webové stránky. Je zcela pochopitelné, že svoji činnost zaměřil především – ač dnes Pražák – na své rodné město Písek, kdy svými znalostmi, doloženými ověřenými historickými dokumenty, deklasoval různé předchozí matoucí verze o osvobození města formulované za totalitního režimu tehdejšími ideology. Jedině díky jeho osobní iniciativě byla ve městě realizována výstavba památníku osvoboditeli města. Nezaměřil se však pouze na své rodné město, ale byl např. i autorem informačních textů u památníků ve Volarech, Bělé nad Radbuzou a v Hostouni.

Věříme, jak on sám při předání ceny ve svém děkovném projevu uvedl, že se ještě necítí tak stár, aby ve své činnosti jakkoli polevil i když se jeho věk blíží k osmdesátce.

Pro připomínku přikládáme několik fotografií:

                                Předávání ceny                                             Přídavkem zahráli
The Rebel Pipers

 V rozhovoru s náčelníkem štábu genpor. Ing Petrem Pavlem a s kolegy z BUDDIES Romanem a Alešem

A měli jsme navíc možnost vidět Richarda i ve dvojím obraze, vždy s úsměvem bez sebemenší nervozity z mikrofonu a pléna před ním.  Prostě tak, jak nám vždy klade na srdce: Keep smiling!