
Lidmovický památník připomíná zapomenuté místo na historické demarkační linii z roku 1945, kde od května do srpna hlídkovala 3. americká armáda. Vznikl z místní iniciativy jako pocta těm, kdo stáli na hranici mezi dvěma světy – mezi západní americkou zónou a východním sovětským sektorem. Památník dnes symbolicky vrací tomuto místu důstojnost a historickou paměť, kterou měla léta překrýt mlčící krajina.
Poloha: Lidmovice u Vodňan, okr. Strakonice
📍 Lokalita na mapách: mapy.cz, google maps
Historie místa a vzniku památníku
Od prvního kontaktu s iniciátorem památníku, Karlem Křišťanem, dne 14. ledna 2025 uplynulo jen několik měsíců. Přesto se díky jeho iniciativě, odhodlání a naší intenzivní spolupráci podařilo už 9. července slavnostně odhalit nový památník amerického hlídkového postu na historické demarkační linii v Lidmovicích. Vznikl tak důstojný symbol paměti, který spojuje místní příběh se širším kontextem osvobození Československa v roce 1945.
Celý projekt přitom začal nenápadně – vzpomínkou Karlova otce.
„Když mi bylo osm a chodíval jsem přes ves na autobus do školy, říkal jsem si, proč mají lidé v oknech sovětské a československé praporky, a my ne. Otec mi tenkrát jen řekl: až budeš větší, všechno ti vysvětlím,“ vypráví Karel Křišťan. Když mu bylo dvanáct, otec mu ukázal místo, kde podle jeho paměti v roce 1945 tábořili američtí vojáci. A varoval ho, aby o tom nikde nemluvil. Důvod byl jasný – rodina, starý selský rod, byla za komunistického režimu perzekvována. Karlův dědeček strávil jedenáct let ve vězení za „protistátní činnost“, jeho prastrýc uprchl jako prozrazený převaděč na Západ.
Po roce 1989 se rodina soustředila na obnovu navráceného statku. Až později, kolem 50. výročí vylodění v Normandii, začal Karel sám hledat odpovědi na otázky, které kdysi nesměl vyslovit. Od 70. výročí osvobození pravidelně navštěvoval vzpomínkové akce v Plzni, na místní hasičárně i u pamětního valounu vyvěšoval českou a americkou vlajku a nakonec prosadil i jejich vyvěšení na obecním úřadě ve Skočicích.
Když pak v lednu 2025 oslovil náš klub s jednoduchou větou – „Mám kámen, bagr, brigádníky, podporu obce i pamětníky. Chtěl bych postavit důstojný památník, jen potřebuji pomoc s historickými souvislostmi.“ – nebylo pochyb, že to myslí vážně.
Bez mimořádného nasazení Karla Křišťana by tento památník nikdy nevznikl. Od prvního nápadu až po jeho realizaci byl hnací silou celého projektu.
Cesta k realizaci byla rychlá, ale vyžadovala velké nasazení. Klub BUDDIES of the 4th Armored Division Písek se ihned zapojil do příprav – ověřovali jsme fakta, psali texty, navrhovali podobu památníku i organizovali slavnostní odhalení. Celý projekt spojovalo jedno přesvědčení: že tento příběh už nesmí zůstat zapomenutý.

Za klub BUDDIES of the 4th Armored Division Písek stáli u zrodu projektu Roman Drašnar, předseda klubu a hlavní poradce pro vojensko-historickou stránku, a Aleš Procházka, „tajemník celého projektu“, který se postaral o přípravu slavnosti, propagaci, historické rešerše a navázání mezinárodních kontaktů s projektem Bike the Line. Společně s nimi odvedl zásadní práci celý tým BUDDIES – od zajištění dobové techniky a reenactorů v dobových uniformách, přes ozvučení celé akce až po koordinaci slavnostního odhalení. Výsledek jejich nasazení mluví sám za sebe.
Stejně důležitou roli sehrál také Sbor dobrovolných hasičů Lidmovice, jenž zajistil samotnou fyzickou přípravu památníku, technické zázemí a hladký průběh celé akce včetně občerstvení pro hosty i veřejnost. Bez jejich nasazení by se tato událost nemohla odehrát v tak důstojné a přívětivé podobě.
Odhalení památníku amerického postu



Slavnostní odhalení památníku se uskutečnil 9. července 2025 za účasti veřejnosti, zástupců obce Skočice-Lidmovice v čele se starostou Janem Šídlem, zástupců Sboru dobrovolných hasičů a Okresního sdružení hasičů Strakonice reprezentovaného Jaroslavou Boukalovou, faráře Josefa Prokeše, senátora Parlamentu ČR za obvod č. 12 Tomáše Fialy, místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Bartoška, Velvyslanectví Spojených států amerických, delegace OSN v České republice a mezinárodního cyklistického projektu Bike the Line, vedeného Jörgem Türmerem, který spojuje významná místa na trase někdejší demarkační linie mezi americkou a sovětskou zónou.
Don Cordell, tiskový mluvčí Velvyslanectví Spojených států amerických, ve svém projevu ocenil občanskou iniciativu a připomněl oběti amerických vojáků. Vedoucí české kanceláře OSN Michal Broža při odhalení připomněl, že „s koncem 2. světové války je neoddělitelně spojen vznik Organizace spojených národů – společné ambice světa už nikdy nedopustit podobná zvěrstva a utrpení“.
Dnes už víme více. Tehdejší americká hlídka měla v Lidmovicích stan, jeep, družstvo vojáků a polní telefon natažený do Skočic, kde ve školní budově sídlilo velitelství. Příslušníci americké armády tu pobývali několik měsíců, než v srpnu 1945 definitivně odešli. Kvůli nástupu totalitního režimu se do Čech nikdy nevrátili. Místo, kde stáli, už nelze ignorovat. Dnes ho označuje nový památník – kámen, jemuž duši vdechl Karel Křišťan.
Z chlapce, který jednou položil zapovězenou otázku, vyrostl muž, jenž proměnil mlčení v živou připomínku. Příběh Lidmovic tak opustil tichou rodinnou paměť a stal se součástí veřejné historie. Navždy.
























Další zmínky a fotogalerie z odhalení
- U.S. Embassy Prague – Reportáž z události + foto
- OSN Česká republika – Reportáž z události + foto
- Poslanec Jan Bartošek – Reportáž z události + foto
- Senátor Tomáš Fiala – Reportáž z události + foto
- Luboš Sacher – fotogalerie
- Myšák – fotogalerie
- Jaroslav Žíla – fotogalerie
Editor: Mgr. A. Procházka, 2025
Text z informační tabule

Autor textu: K. Křišťan, 2025
Editor české verze: Mgr. A. Procházka, 2025