Analytikům Spojeného království se systém podařilo prolomit v roce 1940 a německé zprávy pomocí něj dešifrovali až do konce války roku 1945.
„Poslední německý vzkaz na rozloučenou zachytila 7. května 1945 britská vládní zpravodajská a špionážní organizace GCHQ (Vládní komunikační ústředí). Ta ho teď po 75 letech poprvé zveřejnila při příležitosti oslav Dne vítězství, tedy konce druhé světové války v Evropě,“ píše Klára Mališová ze Seznam Zprávy.
„Britští vojáci vstoupili na území Cuxhavenu 6. května ve 14 hodin. Odteď se přerušují všechna radiová spojení. Přeji vám jen to nejlepší, poručík Kunkel. Navždy ukončujeme vysílání. Hodně štěstí. Sbohem.“
Tato poslední slova uzavírala vzkaz německého poručíka Kunkela, autora poslední německé zprávy zachycené britskou stranou. Několik chvil poté se před domem vzdal britským vojákům.
Poznámka autora: Cuxhaven – ( Cuxhaven je německé přístavní město ve spolkové zemi Dolní Sasko ležící u ústí řeky Labe do Severního moře.)
„Enigma byl přenosný šifrovací stroj (mechanismus), používaný k šifrování a dešifrování tajných údajů. Využíval se od počátku dvacátých let dvacátého století, nejdříve pro šifrování civilních zpráv, později jej začaly používat i armády a vlády některých zemí, například Německo ve druhé světové válce.
Šifrovací stroj již roku 1932 prolomili polští kryptoanalytikové (Marian Rejewski) za pomoci informací od Francie, které je předal německý špion Hans-Thilo Schmidt. Po obsazení Polska Německem navázali na jejich práci pro nové stroje kryptoanalytikové britští pod vedením profesora Alana Turinga (po návštěvě Rejewského), kteří po větší dobu druhé světové války úspěšně četli tajné depeše nepřítele. Pro mylný názor, že jím vytvořené šifry jsou nerozluštitelné, používaly tento stroj a jeho menší modifikace i některé vlády ještě v 50. letech 20. století.
Šifrování probíhá takto: po stisku klávesy se uzavře elektrický obvod. Proud prochází různými komponenty až se nakonec rozsvítí jedna z mnoha žárovek na panelu, čímž indikuje výsledné zašifrované písmeno. Například při šifrování zprávy ANX… operátor nejdříve stiskne A, rozsvítí se třeba Z, potom Z bude prvním písmenem zašifrovaného textu. Poté operátor stiskne N a stejným způsobem pokračuje.“ (zdroj Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Enigma [online]. c2019 [citováno 10. 05. 2020].)
Zpracoval : Richard Praus/BUDDIES/10.05.2020